Kalkulator Oszczędności

Kalkulator Oszczędności

Kalkulator oszczędności energii jest pierwszym narzędziem, które pomoże nam oszacować czy instalacja falownika do naszej aplikacji przyniesie nam spodziewaną oszczędność energii, oraz oszacuje nam okres czasu potrzebny do zwrotu poniesionych kosztów

Brytyjska organizacje Gambica, stowarzyszająca producentów sterowania, automatyki oraz oprzyrządowania dla przemysłu udostępniła darmowy kalkulator do obliczania oszczędności energii elektrycznej wynikających z instalacji falowników i ich sterowania do napędów wentylatorów i pomp.

Ten darmowy kalkulator pozwala potencjalnym nabywcom dokonania świadomego wyboru przed podjęciem decyzji o zakupie falownika. Jest on w postaci prostego pliku zrobionego w programie Microsoft Excel.

Przeprowadzając prostą kalkulację dowiemy się czy oszczędności osiągnięte przez instalację systemu energooszczędnego opartego na „Prawie Zależności Wentylatorów i Pomp” (Affinity Laws) gwarantują nam zwrot poniesionych kosztów na modernizację naszej aplikacji z oszczędności na rachunku za energię elektryczną i w jakim okresie czasu.

Silniki elektryczne zużywają znaczne ilości energii elektrycznej, szacuje się że ok. dwie trzecie całkowitego zużycia energii w przemyśle. Zwykły silnik, którego koszt nie przekracza nawet tysiąca złotych, w ciągu swego życia zużywa dziesiątki a często setki tysięcy złotych energii elektrycznej. Zastosowanie VSD i sterowania regulującego prędkość obrotową silników może dokonać drastycznych oszczędności głównie przy napędach wentylatorów i pomp.

Szczególne duże oszczędności są osiągane przez wykorzystanie falowników do regulacji prędkości obrotowej silników w połączeniu ze specjalistycznym sterowaniem np. przy centralnych systemach filtrowentylacji przemysłowej (odciągi z transportem pneumatycznym trocin, pyłów, ścinek itp.)

Efektywność energetyczna jest obecnie priorytetem rządowych i unijnych programów a falowniki coraz częściej są uznawane za jedne z najważniejszych urządzeń pomagających w obniżeniu konsumpcji energii elektrycznej w przemyśle.

Kalkulator oszczędności można pobrać za darmo ze strony internetowej Gambica

! Kalkulator ten automatycznie wpisuje cenę falownika. Dla poprawnej kalkulacji przewidywanego czasu zwrotu inwestycji należy dodać koszt sterownika Ecogate ®, koszt automatycznych zasuwek, czujników etc.

! Kalkulator jest  w jęz. angielskim, poniżej zamieszczam opis  pól do wypełnienia i odczytu po polsku.

Dużo dokładniejszy lecz jednocześnie bardziej skomplikowany kalkulator jest dostępny na stronie  Danfoss:

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: